SosyalBank.Org - Bireyleriyle Sosyal, Bilgileriyle Güçlü Toplum
Hoşgeldiniz
Ziyaretçi. Kayıt Ol !
Üye Giriş
MesutHayat Avatar

Hoş Geldiniz!

Merhaba

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
SosyalBank.Org - Bireyleriyle Sosyal, Bilgileriyle Güçlü Toplum Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Drama- Sosyal Bilgiler Dersinin Bize Kazandırdıkları
Yazar : Ayşe Merve Azak Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 3053
Drama- Sosyal Bilgiler Dersinin Bize Kazandırdıkları
Konu: 3
Teşekkür: +2
Katılış Tarihi: 10/03/2016

4. sınıf sosyal bilgiler dersi konularından faydalanılarak tarafımdan oluşturulmuş drama metnidir. (drama tam olarak böyle olmuyor sanırım ancak uygun kelimeyi bulamadım Blush ) İhtiyaçlarınıza göre üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Sleepy

SOSYAL BİLGİLER DERSİNİN ÖNEMİ ÜZERİNE DRAMA METNİ

Mehmet: Bir türlü sevemedim şu sosyal bilgiler dersini.. Matematik tamam, hesap yapmamız için gerekli. Türkçe ana dilimiz, tüm incelikleriyle öğrenmemiz gerekli. Müzik, beden bunlar da eğlenceli. Peki ya sosyal bilgiler? Ne işe yarar ki bu ders?

Burcu: Ohoooo ne işe yaramaz ki? Sosyal demek, toplumla ilgili demektir. Biz hepimiz bir toplumun parçasıyız değil mi? Yani sosyal bilgiler doğrudan bizimle alakalı.

Ege: Burcu arkadaşım, söylediğin mantık olarak doğru ama düşündüğümde yine de sosyal bilgilerle hayatımız arasında ilişki kuramıyorum.

Burcu: Hatırlasanıza, geçen sene sosyal bilgiler dersinde engelli, ekonomik durumu kötü veya devlet yardımına muhtaç insanların yerine kendimizi koymayı, onlar gibi hissetmeyi öğrenmiştik. Sonra her insanı farklı özellikleriyle kabul etmeyi ve sevmeyi öğrenmiştik. Söylesenize, bu kadar güzel, bu kadar önemli bir konu hangi derste var?

Ege: Haklısın, bu konu bana çok şey katmıştı. Çok etkilenmiştim.

Fidan: Aaaa tarihi cami, köprüler, kervansaraylar, türbeler gibi tarihi mekanlardan da bahsetmiştik. Bu konuyu işleyene kadar etrafımdaki tarihi yapıların farkında bile değildim. Mesela çarşıdaki Gazi Ömer Bey camiinin 1488 yılında yapıldığını öğrenmiştim. Düşünsenize bundan tam 530 yıl önce…

Ayşe: Geçen sene harita da incelemiştik hatırlıyor musunuz? Ne kadar ilginç. Koca bir dünyayı ufacık bir kağıda sığdırmışlar. Ayrıca hava olaylarını da anlatmıştı öğretmen. Yağmur, kar, fırtına gibi hava olayları ve hatta deprem, sel, çığ gibi doğal afetler de sosyal bilgilerin inceleme alanına giriyormuş.

Ege: Teknolojik ürünler ve o ürünleri icat eden bilim adamlarını da sosyal bilgiler dersinde mi görmüştük?

Burcu: Tabi ya. Başka hangi ders olabilir ki?

Tuncay: Çocuk haklarını da unutmayın. Bu dersten önce çocukların da hakları olacağını hiç tahmin edemezdim. Annem bana hep çocuklar çok konuşmaz derdi. Halbuki çocukların düşüncelerini ifade etme özgürlüğü varmış. İyi ki sosyal bilgiler dersi var.

Mehmet: Çok haklısınız arkadaşlar. Teşekkür ederim, unutmuştum ben bunları. Sosyal bilgiler gerçekten çok önemli bir dersmiş. Hem de çok eğlenceli. Çünkü değindiği her konu hayatımızın içinden. Bakalım bu sene hangi harika bilgileri öğreneceğiz?

Teşekkür Edenler: Berenn , müjdatkaçan
Alıntı Yap
(Son Düzenleme: 26/09/2018, 22:01, Düzenleyen: Ayşe Merve Azak.) .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  5.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Ünite: Birey ve Toplum Etkinliği mustafakarakus 2 3,763 01/10/2020, 23:16
Son Yorum: iskenderoğlu
  5.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Ünite: Birey ve Toplum Bulmaca mustafakarakus 0 2,614 09/09/2019, 16:56
Son Yorum: mustafakarakus

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkiye